خانه / دسته‌بندی نشده / گلدان شیشه ای

گلدان شیشه ای

بسیاری از مردم فصل بهار را آغاز زندگی دوباره طبیعت می‌دانند. در فصل بهار حیواناتی که دارای خواب زمستانی هستند، و همچنین، درختان از خواب زمستانی بیدار شده و زندگی را دوباره آغاز می‌کنند و در فصل بهار انحراف محور زمین نسبت به خورشید افزایش می‌یابد. طول مدت روز به سرعت زیاد می‌شود، زمین گرم می‌شود و گیاهان شروع به رشد کردن می‌کنند.اما چه حیف که در کنار زندگی شهر نشینی و آپارتمان نشینی معمولا ساکنین آپارتمان ها از نعمت لمس این زیبایی ها و حس کردن رویش و جوانه زدن طبیعت محروم هستند و همواره دیدن این لحظات رویش و جوانه زدن از نزدیک به نوعی آرزو برای ساکنین آپارتمان ها تبدیل شده است.

گل های آپارتمانی
گل های آپارتمانی

اما چگونه میتوان در فضای کوچک آپارتمان نشینی که معمولا با حداقل فضا و حداقل امکانت باغبانی روبرو هستیم این رویا را به واقعیت تبدیل کرد؟

نگران نباشید ما برای این مشکل هم راه حل ساده ای داریم:

گلهای تراریوم

گل های تراریوم همان باغ های شیشه ای هستند که در فضای کوچک میتوانند حس داشتن یک باغ کوچک که در کنترل شماست را برای شما به واقعیت تبدیل کنند.این گیاهان که در گلدان های شیشه ای نگهداری میشوند ،اصول نگهداری ساده ای دارندکه در ادامه توضیحاتی در این مورد برای شما داریم.

 

گل های آپارتمانی
گل های آپارتمانی

همانطور که گفته شد این نوع گلها بایستی در گلدان های شیشه ای در باز و یا در بسته نگهداری شوند .

 

از جمله گیاهانی که می­توان در تراریوم استفاده نمود عبارتند از: بگونیا، پرسیاوشان، فیلودندرون، بنفشه آفریقایی ، برگ­بیدی ،فیتونیا، پپرومیا، گل­سنگ.

بستر کشت شامل سه لایه زیر است  :

۱-    لایه زهکش، پوکه معدنی و یا سنگ ریزه­ مناسبترین مواد برای این لایه  می­باشند. حضور این لایه از اشباع بیش از حد خاک که باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاهان می­شود ممانعت می­کند. با توجه به اندازه تراریوم انتخابی ضخامت این لایه باید بین ۵/۷-۵/۲ سانتیمتر باشد.

۲-    لایه میانی، یک لایه نازک از قطعات یا پودر ذغال است که به  پاکسازی هوای داخل تراریوم و جذب بوی نامطبوع به هنگام تجزیه مواد آلی کمک می­کند.

۳-     لایه فوقانی، گیاه در واقع در این لایه  می روید و نباید خاکی خیلی حاصلخیز و غنی باشد زیرا خاک غنی باعث  تسریع رشد گیاهان و از بین رفتن هماهنگی مجموعه می­شود. مخلوطی از دو قسمت  کمپوست، یک  قسمت تورب و یک قسمت خاک لوم و یا یک قسمت شن درشت، یک قسمت هوموس و دو قسمت خاک معمولی که به طور یکنواخت روی سطح پخش می­شود.

 

روش ساخت این نوع گلدان ها به شرح زیر است:

۱-آماده کردن گلدان

گلدان شیشه ای
گلدان شیشه ای

 

۲-اضافه کردن لایه های زه کشی

4

۳-اضافه کردن ذغال چوب فعال

5

 

۴-افزودن خاک گلدان

6

۵-کاشت گل

گل های آپارتمانی
گل های آپارتمانی

 

۶-افزودن وسایل دکوری مناسب

گل های آپارتمانی
گل های آپارتمانی

۷-تمیز کردن و آبیاری

در ادامه تعدادی از نمونه های زیبا از گل های تراریوم را باهم میبینیم

گلدان شیشه ای
گلدان شیشه ای

 

گلدان شیشه ای
گلدان شیشه ای
گلدان شیشه ای
گلدان شیشه ای
گلدان شیشه ای
گلدان شیشه ای

 

در تصاویر بالا دیدیم گلهای تراریوم در گلدان های کوچک و مدرن چقدر زیباتر حس جوانه زدن را به ما منتقل میکند.

گلدان هایی که با توجه به شکل های قدیمی و سنتی گلدان های کلیشه ای میتواند در عین مدرن بودن ،بسیار محل زندگی مارا با طراوت تر و زنده تر نمایش دهند .

گروه مهندسین پردیب باز هم رویای شمارا به واقعیت تبدیل کرده و گلدان های هندسی تراریوم را برای شما عزیزان طراحی کرده تا بتواند رویایی شماراواقعیتر بسازد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *