خانه / دسته‌بندی نشده / سینما پردیس ملت

سینما پردیس ملت

سینما پردیس ملت، پروژه ای تاثیر گذار در روند مسیر معماری ایران

سینما پردیس ملت
سینما پردیس ملت

 

معرفی سایت پروژه

این بنای زیبا و بیاد ماندنی در پایتخت ایران و در همسایگی پارک ملت، یکی از پارکهای مهم و تاثیر گذار در تهران قرار گرفته است. طبعا این بنا باید احترام خاصی به این پارک قدیمی و پر آوازه قائل شود. پارک ملت در خیابان ولی عصر، یکی از خیابانهای مهم تهران که شمالی ترین نقطه تهران بزرگ را به جنوبی ترین نقطه آن وصل میکند و همچنین لغب بلند ترین خیابان خاورمیانه را با خود به یدک میکشد واقع شده است.

پارک ملت همانطور که در تصویر میبینید یک پارک توریستی است که توسط posen  معمار انگلیسی به سبک پارکهای نامنظم انگلیسی طراحی شده است. وسعت این پارک حدود ۳۷ هکتار است که آن را جز بزرگترین پارکهای تهران قرار داده است. پوشش گیاهی این پارک زیبا اغلب درختان سندروس، صنوبر و چنار میباشد

5

 

یکی دیگر از موارد تماشایی و جالب که برای نشان دادن قدمت پارک استفاده شده قرار دادن اولین قطار دیزل وارد شده به ایران ، مشهور به قطار دودی در ضلع غربی پارک بر روی ریل است. در تصویر میبینید که این کودک چینی به بازی و گرفتن عکس یادگاری بر روی این قطار زیبا و تاریخی، مشغول شده است.

اولین قطار دیزل
اولین قطار دیزل

 

یکی از ویژگیهای اصلی این پارک که توجه هرکس را به خود جلب میکند رمپهای نرم و سیال در طول مسیر پارک است. همانطور که دیدیم پس طراحی در این مکان، که همه چیز در حد تعالی کنار هم قرار گرفته، کار آسانی نیست.

 

معرفی طراح پروژه

معمار این پروژه آقای رضا دانشمیر یکی از معماران پرآوازه ایرانی است که با طراحی این بنا توانست چهره خود و ایران را در زمینه علم معماری به جهانیان ثابت کند. همچنین با این طرح توانست چند جایزه بین المللی در جهان و عنوان تاثیرگذارترین پروژه را تصاحب کند. در واقع آقای دانشمیر با این کار صرفا ساختمانی به هزاران ساختمان موجود در تهران اضافه نکرد، بلکه اثری به جامعه عرضه کرده که در برگیرنده ی نگرشها و توانمندیهای خود و ایران میباشد.

سینما پردیس ملت
سینما پردیس ملت

 

معرفی پروژه سینمای پردیس

مساحت پروژه حدود ۶۰۰۰ متر مربع و دارای ۱۵۰۰۰ متر مربع زیربنا میباشد. شروع ساخت این پروژه از سال ۱۳۸۲ به مدت پنج سال به طول انجامید

سینما پردیس ملت
سینما پردیس ملت

کاربری و مسیر فعالیت این بنا فرهنگی و هنری است وکمبود فضای فرهنگی، به خصوص سینما، باعث شده که این کاربری برای این ساختمان انتخاب شود. بنای مورد نظر دارای ۵ سالن سینما، فضایی برای برگزاری نمایشگاه، فروشگاه کتاب، رستوران و کافی شاپ، فضاهای اداری و خدماتی نیز میباشد که ظرفیت ارائه خدمات به ۲۵۰۰ نفر همزمان را دارد. این ویژگی منحصر به فرد، بنا را به بزرگترین ساختمان فرهنگی و هنری در خاورمیانه تبدیل کرده است. یکی از ویژگی های مهم این سینما پنج سالنه بودن آن است که انتخاب فیلم مورد نظر را برای مراجعه کننده راحت تر میکند.

مصالح اصلی تشکیل دهنده بنا بتن و شیشه است که در قسمتهایی از بنا فلز هم با این دو متریال همراه میشود.

روند شکل گیری ایده به فرم در پردیس ملت

آقای دانشمیر برای طراحی این بنا باید با ایده ای خلاقانه و کاربردی، چند موضوع مطرح شده و اساسی را پوشش دهد. این موضوعات شامل:

  • بنایی که باعث زنده شدن منطقه ای متروکه و گمشده از شهر بشود.
  • مطابق با فضای پیرامون خود یعنی پارک و چشم انداز کوهستان باشد.
  • با شهر رابطه تنگاتنگی برای ارائه خصوصیات کاربری خود برقرار کند.
  • مشکل رفت و آمد سیل عظیم مردم را در داخل و بیرون ساختمان به خوبی حل کند.
  • سینما پردیس ملت

سینما پردیس ملت

  • زمین پروژه فرمی داشت که ۲ منطقه گسترده را شامل میشد و تقریبا فرمی شبیه به پتک دو سر را تشکیل میداد. به تعبیری دیگر دارای دو قسمت پهن در دو طرف یک فضایی باریک. مناسب ترین منطقه برای ساخت سالن سینما دو قسمت پهن سایت بود که میتوان از فضای باریک وسط دو منطقه برای راهروها و دسترسی ها و فضای انتظار استفاده شود. شکل گیری این ایده از شکل و فرم زمین، به دست آمده و این ایده توانست بنایی زیبا و معمارانه، در عین اینکه کاربردی و کاملا به سیرکولاسیون راحت کاربران توجه شده، خلق شود. فرمی که در آخر از ایده به وجود آمد بنایی با دو هسته مرکزی است که فضای وسط این دو سالن به وسیله ی حرکتی نرم با طاقی بتنی به هم متصل شده است.

 

همانطور که در تصویر پایین مشاهده میکنید وجود طاقی در فضای زیر مرکز ساختمان به دلیل ایجاد شیب برای سالن های سینما در دو طرف است و نیمه باز طراحی کردن آن برای پدید آوردن فضایی در ساختمان برای تجمع مردم و برگزاری نمایشگاه های فصلی میباشد. این طرح به خوبی فرم، فضا و زمان را  با هم ترکیب کرده و به بیننده ارائه میدهد.

DSC_0065-2

سینما پردیس ملت
سینما پردیس ملت

جالب ترین موضوع برای بیننده این است که چگونه متریال شیشه برای ساختمان سینما اسفاده شده است. این موضوع جسارت محکمی را نیاز دارد که آقای دانشمیر به خوبی قراردادها و قانون ها را شکسته و سبکی نو و تازه را به ما نشان داده است. بنابراین با این طرح تصویر ذهنی ما از فرم صلب و ساده سینما تغییر کرده و طراح سبکی نو و خلاقانه را با جسارت به ما نشان داده است.

این طرح در نگاه مردم تهران آنقدر زیبا و دلنشین است که در کنار بنا مشغول گرفتن عکس یادگاری از خانواده خود میشوند. این موضوع یک اعلام رضایت به طور غیر مستقیم از طرف مردم است.

بعد از ساخت این بنا نقد های شدیدی در مورد هویت غیر ایرانی بنا از سوی معماران صورت گرفت که کلام خود آقای دانشمیر در آخر، بهترین جواب برای ارائه در این مقاله است که میفرماید:

” معماری یک حرکت رادیکال است و معمار رادیکال میتواند هویت را تعریف کند یا به عبارتی مقوله هویت به وسیله ی او تعریف میشود. این معمار رادیکال است که به مردم هم تعهد بیشتری دارد، چون ابداع فکر میکند و به ارتقا, شرایط موجود می پردازد. کسانی که محافظه کارانه و در چهار چوب هویت با فهم اشتباهی از آن معماری میکنند، نمیتوانند در ایجاد هویت تاثیر بگذارند. “

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *