خانه / آشپزخانه / طراحی آشپزخانه کوچک

طراحی آشپزخانه کوچک

عناصر تشکیل دهنده ی آشپزخانه ای کوچک ولی تاثیرگذار

ساخت فضایی کوچک برای انجام کارها در آشپزخانه به راحتی هر چه تمام تر

امروزه آشپزخانه مکانی اصلی برای گرد آوردن خانواده به دور هم محسوب می شود. معمولا زمان نسبتا زیادی را اکثر افراد خانواده  در این فضای عمومی به سر میبرند که باید امکانات این افراد را در این فضای عمومی فراهم کنیم. در این فضا ممکن است افراد برای فرستادن ایمیل ، شارژکردن موبایل، نگه داری مواد غذایی، انواع ادویه جات و ترشی، تماشای تلویزیون و … علاوه بر پخت غذا استفاده کنند.

طراحی آشپزخانه کوچک
طراحی آشپزخانه کوچک

در اکثر موارد آشپزخانه فضای کوچکی از خانه را دربر میگیرد و اینکه ما بخواهیم درون آن یک دفتر کوچک کاری طراحی کنیم نیاز به خلاقیت زیادی دارد. در ادامه به چند ویژگی یک آشپزخانه با فضای کاری خوب اشاره میشود.

از مهمترین مواردی که در این نوع آشپزخانه ها باید رعایت شود این است که فعالیت های کاری نباید مشکل زیادی برای مثلث کار معروف آشپزخانه فراهم کند.

گوشه های این فضا، مکان های خوبی هستند که مشکلی برای فعالیت های آشپزخانه ایجاد نمی کنند.

دکوراسیون آشپزخانه
دکوراسیون آشپزخانه

بنابراین با این کار ما از حداکثر فضای خانه استفاده خواهیم کرد.همانطور که در تصویر ملاحضه میکنید این امر به صورت کاملا حرفه ای طراحی شده و هیچگونه مزاحمتی ایجاد نخواهد کرد. میز کار و کفپوش چوبی کنتراست خوبی در خانه ایجاد کرده است.

آشپزخانه کوچک
آشپزخانه کوچک

این میز کار دیواری طوری ماهرانه طراحی شده که بخشی از آشپزخانه است ولی با کارایی بیش از یک کابینت! این میز زیبا که از جنس کابینت های آشپزخانه ساخته شده هماهنگی خاصی با محیط برقرار کرده و بسادگی میتوان آن را تغییر کاربری بدهیم.یک کشو ریلی هم در زیر میز برای نگه داری ابزار تعبیه شده است.

آشپزخانه اداری
آشپزخانه اداری

اگر در آشپزخانه ی خود مشکل فضا دارید طرح میز کار متحرک نیاز شما را فراهم میکند. این میز همانطور که در عکس ملاحضه میکنید با حرکت ۹۰ درجه بخشی از کابینت محسوب میشود که در مواقع بدون استفاده مزاحم کار شما نخواهد شد. همچنین میتوان به عنوان یک کابینت از فضای پشت آن برای نگهداری ظروف و اشیا استفاده کرد. ارتفاع این میز باید هماهنگ با صندلی های مورد استفاده در آشپزخانه باشد.

5

به دلیل وجود آب در آشپزخانه و شست و شو باید برای تامین نیاز برقی برای افراد حتما تدابیری بیاندیشیم. امروزه با ورود تکنولوژی به زندگی ما دستگاه های برقی برای تامین نیاز برقی خود به منبع برق نیاز دارند. همچنین با توجه به ظریف بودن وسایل الکتریکی و کارهای خشن آشپزخانه باید طوری طراحی شود که هیچ مداخله ای برای هم بوجود نیاید. طراح در تصویر بالا برای از بین بردن این مشکل کنسولی در بالای میز کار قرار داده است که افراد با اطمینان بیشتری در این مکان فعالیت کنند.

یکی دیگر از ویژگی های این طرح ضد آب بودن جنس چوب است.

6

در مواردی که منبع بالاتر از میز قرار گرفته میتوان با ایجاد سکویی بر روی دیوار علاوه بر مشکل فاصله، از خراب شدن دستگاه جلوگیری میشود.همچنین میتوان با پریز های شارژ موبایل به صورت USB  ، استفاده از شارژر های دوشاخه ی مزاحم را منحل میکند.

7

 

ما با تعبیه منبع تغذیه در داخل کشو های ریلی میتوانیم به راحتی وسایل الکتریکی خود را درون کشو شارژ کنیم. بدون اینکه خطری آن وسایل را تهدید کند.

8

اگر میخواهید میز آشپزخانه را به عنوان میز کار استفاده کنید از فضای زیر کابینت ها و کابینت بغل میتوان برای نگهداری وسایل استفاده کرد. فضای زیر کابینتها را میتوانیم با نصب یک صفحه قابل استفاده کنیم.

9

برای نگه داری از وسایلی که بر روی میز آشپزخانه قرار داده میشود میتوان از باکسهای چوبی کنار میز همراه با درب کرکره ای استفاده کرد.

10

اگر شما نیاز به میز کار تکامل یافته تری دارید که دارای فضای ذخیره سازی ابزار و اسناد باشد، باید گوشه ای از آشپزخانه ی خود را به این امر اختصاص دهید. همانطور که در عکس میبینید کمدی در کنار میز طراحی شده که قابلیت نگهداری مقدار زیادی از وسایل را داراست.

11

اگر شما قصد دارید میز کار پر کاربرد تر با فضای نسبتا مجزا را داشته باشید، این میز را ب شما پیشنهاد میکنیم. این میز دارای امکانات بهتر برای کار شما میباشد. بطوری ک شما میتوانید با این فضای تو رفته به کسب و کار، قرار ملاقات، خدمات اداری و … را در میز کار تعبیه شده در آشپزخانه انجام دهید.

12

 

در این نمونه از تخته ی چوبی برای قرار دادن کاغذ های یادداشت و تابلو های مورد نیاز استفاده شده است. همچنین در بالای میز کار تلویزیون برای افراد در نظر گرفته شده است.

13

در این میز کار برای نگهداری آسان کتاب های خود از قفسه چوبی در بالای میز استفاره شده است. از این راه ما میتوانیم از طراحی کشو هایی که برای باز کردن آنها احتیاج به فضا هست جلوگیری کنیم.

14

این میز دارای فضای زیادی برای جاگذاری کتابها و آشپزی بر روی آن هست. همچنین قفسه هایی بر روی دیوار برای نگهداری وسایل تعبیه شده است.

15

اگر برای میز کارتان به نور بیشتری نیاز دارید و نور آشپزخانه کم است میتوانید زیر کابینت بالای میز از نورپردازی استفاده بکنیم. این کار برای استفاده بهینه تر از نور لامپ و روشنی بهتر میز مناسب است.

16

اگر آشپزخانه شما قابلیت نور گیری طبیعی از طریق ایجاد بازشو در زیر کابینت و جلوی میز کار را داشته باشد ازین راه میتوان از نور خوبی برای کارتان استفاده کنید.همانطور که در عکس مشاهده میکنید از نور پنجره در روز و از چراغ مطالعه در شب میتوان استفاده کرد.

پیشنهاد پردیب

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

طراحی آشپزخانه کوچک

چند نکته برای طراحی آشپزخانه های کوچک، باریک و کشیده با توجه به این نکته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *